Valtuutetut voivat työskentelyä varten muodostaa valtuustoryhmiä, joita Kouvolan kaupunginvaltuustossa on yhteensä kymmenen.

Valtuustoryhmien puheenjohtajat 2019

Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä

Sosiaalidemokraattiseen valtuustoryhmään kuuluu 16 valtuutettua.
Puheenjohtaja Outi Kasurinen
puh. 040 534 4793
outi.kasurinen@kouvola.fi

Kokoomuksen valtuustoryhmä

Kokoomuksen valtuustoryhmään kuuluu 13 valtuutettua.
Puheenjohtaja Matti Lindholm
puh. 040 848 6252
matti.lindholm@kouvola.fi

Keskustan valtuustoryhmä

Keskustan valtuustoryhmään kuuluu 9 valtuutettua.
Puheenjohtaja Kimmo Jokiranta
puh. 0400 824 015
kimmo.jokiranta@kouvola.fi

Vihreiden valtuustoryhmä

Vihreiden valtuustoryhmään kuuluu 5 valtuutettua.
Puheenjohtaja Sari Hyytiäinen
puh. 040 565 0919
sari.hyytiainen@kouvola.fi

Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Perussuomalaisten valtuustoryhmään kuuluu 5 valtuutettua.
Puheenjohtaja Jari Käki
puh. 044 346 6461
jari.kaki@kouvola.fi

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmään kuuluu 4 valtuutettua.
Puheenjohtaja Sakari Smeds
puh. 050 463 1647
sakari.smeds@kouvola.fi

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliiton valtuustoryhmässä on 2 valtuutettua.
Puheenjohtaja Mika Byman
puh. 050 375 2617
mika.byman@kouvola.fi

Sitoutumattomien valtuustoryhmä

Sitoutumattomien valtuustoryhmässä on 2 valtuutettua.
Puheenjohtaja Pulla Peltola
puh. 0500 551 680
pulla.peltola@kouvola.fi

Suur-Kouvolan Sitoutumattomien valtuustoryhmä

Suur-Kouvolan Sitoutumattomien valtuustoryhmässä on 1 valtuutettu.
Puheenjohtaja Jouni Suninen
puh. 040 704 6566
jouni.suninen@kouvola.fi

Kouvolan Sininen valtuustoryhmä

Kouvolan Sininen valtuustoryhmässä on 1 valtuutettu.
Puheenjohtaja Jari Lindström
jari.lindstrom@kouvola.fi

Liike Nyt valtuustoryhmä

Liike Nyt valtuustoryhmässä on 1 valtuutettu.
Puheenjohtaja Juha Huhtala
juha.huhtala@kouvola.fi

Päivitetty 10.2.2021