Valtuutetut voivat työskentelyä varten muodostaa valtuustoryhmiä, joita Kouvolan kaupunginvaltuustossa on yhteensä kahdeksan.

Valtuustoryhmien puheenjohtajat 2021 –

Kokoomuksen valtuustoryhmä

Kokoomuksen valtuustoryhmään kuuluu 15 valtuutettua.
Puheenjohtaja Jyrki Hyttinen
puh. 050 329 7333
jyrki.hyttinen@kouvola.fi

Sosiaalidemokraattinen valtuustoryhmä

Sosiaalidemokraattiseen valtuustoryhmään kuuluu 13 valtuutettua.
Puheenjohtaja Marjo Lakka
puh. 040 838 5554
marjo.lakka@kouvola.fi

Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Perussuomalaisten valtuustoryhmään kuuluu 12 valtuutettua.
Puheenjohtaja Ukko Bamberg
puh. 045 113 3100
ukko.bamberg@kouvola.fi

Keskustan valtuustoryhmä

Keskustan valtuustoryhmään kuuluu 9 valtuutettua.
Puheenjohtaja Janne Wall
puh. 040 055 3312
janne.wall@kouvola.fi

Vihreiden valtuustoryhmä

Vihreiden valtuustoryhmään kuuluu 4 valtuutettua.
Puheenjohtaja Kaisa Spies
puh. 050 518 2785
kaisa.spies@kouvola.fi

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmään kuuluu 3 valtuutettua.
Puheenjohtaja Vesa Vainio
puh. 040 522 8786
vesa.vainio@kouvola.fi

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliiton valtuustoryhmässä on 2 valtuutettua.
Puheenjohtaja Mika Byman
puh. 050 375 2617
mika.byman@kouvola.fi

Liike Nyt valtuustoryhmä

Liike Nyt valtuustoryhmässä on 1 valtuutettu.
Puheenjohtaja Juha Huhtala
puh. 040 763 1318
juha.huhtala@kouvola.fi

Päivitetty 25.10.2021