Kaupunginhallituksen elinvoimajaosto on aloittanut toimintansa 1.8.2021, se jatkaa toimintansa päättäneiden, konsernijaoston ja tulevaisuusjaoston tehtäviä. Elinvoimajaostossa on 8 jäsentä ja jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Kaupunginhallitus on valinnut elinvoimajaoston toimikaudelle 2021 - 2025.

Kaupungin elinvoimajaosto vastaa konserniohjeen mukaisesti kaupungin omistajapolitiikasta ja omistajaohjauksesta. Sen tehtäviin kuuluvat elinvoimaan ja elinkeinopolitiikkaan liittyvien linjausten valmistelu ja yhteistyön kehittäminen sekä koulutus- ja tutkimuspolitiikkaan liittyvien linjausten valmistelu ja yhteistyö korkeakoulujen, tutkimuslaitosten ja oppilaitosten kanssa. Elinvoimajaosto osallistuu kaupunkirakenteen ja eri alueiden toiminnallisuutta koskevaan kehittämistyöhön sekä tukee ja ohjaa aluetoimintaa.

Elinvoimajaoston puheenjohtajana toimii Jouko Leppänen (KOK) ja varapuheenjohtajana Jukka Nyberg (SDP). Elinvoimajaoston esittelijänä toimii apulaiskaupunginjohtaja Tuukka Forsell. Sihteerinä toimii hallintosihteeri Arja Mikkola-Lehtinen.

Elinvoimajaosto kokoontuu pääsääntöisesti kerran kuukaudessa.
Vuodelle 2022 on päätetty seuraavat kokouspäivät: 18.1., 15.2., 15.3., 5.4., 24.5., 21.6., 23.8., 20.9., 18.10., 22.11. ja 13.12.2022

Kaupunginhallituksen elinvoimajaoston jäsenet kaudella 2021 – 2025

JäsenVarajäsen
Jouko Leppänen, KOK, puheenjohtajaTapio Karvonen, KOK
Jukka Nyberg, SDP, varapuheenjohtajaOssi Munnukka, SDP
Henna Hovi, SDPKirsi Kekki, SDP
Miia Witting, KOKAnne Hasu, KOK
Ukko Bamberg, PSLeo Lindström, PS
Janne Patjas, PSMikko Jaanu, PS
Mia Ylä-Outinen, KESK,
1.8.2021 – 30.6.2023
Liisa Varoja, KESK
Laila Uljas, KESK,
1.7.2023 – 31.5.2025
Liisa Varjola, KESK
Iida Pilli-Sihvola, VIHRJenni Aikio, VIHR

Päivitetty 23.9.2022

Sivun alkuun