Tapahtumasarja ikääntyneille, jotka ovat toivoneet tasokkaita tapahtumia päiväsaikaan, jolloin heidän vireystilansa ja jaksaminen olisivat parhaalla tasolla. Syyskuussa jatkuu kaksi musiikkikonserttia sisältävä tapahtumasarja Ikä on vain numero. Konserteissa kuullaan monipuolista musiikkia vuosikymmenten varrelta tuttujen artistien tulkitsemina.

Lauluviihteen juhlaa

Su 14.9.2025 klo 14 Kouvolatalo, Simelius-sali

Konsertissa esiintyvät Angelika Klas ja Hannu Lehtonen, ja heidän kanssaan on mukana pianisti ja tarinankertoja Seppo Hovi. Konsertissa kuullaan lauluviihteen klassikoita, kuten iskelmiä, laulelmia, kupletteja, chanson-kappaleita sekä oopperan ja operetin helmiä.


Monipuolisuudestaan tunnetut ja karismaattiset laulusolistit Angelika Klas ja Hannu Lehtonen sekä koko kansan rakastama pianotaiteilija ja tarinankertoja Seppo Hovi tarjoavat juhlavan konsertin lauluviihteen klassikkosävelmien parissa.

Seppo Hovi johdattaa tarinoillaan yleisön läpi lauluviihteen kultaisten vuosikymmenien rakastetuimpien sävelmien pariin. Hänen seurassaan Angelika Klas ja Hannu Lehtonen juhlivat yhdessä tangon, musikaalin, jazzin ja ikivihreiden tunnetuimpien klassikoiden siivittämänä.

Tässä konsertissa kaikuvat iskelmät ja laulelmat, kotimainen kupletti ja ranskalainen chanson, oopperan ja operetin helmet ja suomalaisten rakkaat laulut Merikannosta Malmsteniin ja Junnuun. Kultainen saksofoni soi ja tuo kuuman tunnelmansa myös argentiinantango. Ja lauluja taustoivat tarinat vievät myös muistojen poluille.

Rakkaudella, Jorma ja Helena

La 20.9.2025 klo 14 Kouvolatalo, Simelius-sali

Rakkaudella, Jorma ja Helena on Jorma Uotisen ja Helena Lindgrenin uusi konserttikokonaisuus, jonka teema on rakkaus kaikessa moninaisuudessaan: rakastuminen, rakkauden arki, rakkauden menetys, kaipuu yksin ja yhdessä. Intensiivisen konsertin laulut kertovat taiteilijoiden eri elämänvaiheista, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta, elämästä, heistä itsestää

Lauluja vuosien varrelta, yksin ja yhdessä. Jorma Uotisen ja Helena Lindgrenin uuden konserttikokonaisuuden teema on rakkaus kaikessa moninaisuudessaan: rakastuminen, rakkauden arki, rakkauden menetys, kaipuu yksin ja yhdessä.

Jorma Uotisen tumma, samettinen ääni ja karismaattinen tulkinta tuo kappaleisiin ainutlaatuisen ulottuvuuden ja välittää vahvan, mutta silti herkän elämyksen. Helena Lindgrenin sensuelli ääni taipuu niin jazziin, elokuvamusiikkiin, tangoon, lattareihin kuin discoon ja poppiinkin.

Intensiivisen konsertin laulut kertovat taiteilijoiden eri elämänvaiheista, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta, elämästä, heistä itsestään. Trio Avecin säestyksellä konsertissa kuullaan mm. seuraavia kappaleita:

Rakkaustarina
Dance Me to the End of Love
Avaa sydämesi mulle
Etkö uskalla mua rakastaa
Puhu hiljaa rakkaudesta
Hymne a l’amour
Rakkauden jälkeen
Kielletyt leikit
Caruso
Where the Wild Roses Grow

Solistit: Jorma Uotinen ja Helena Lindgren
Trio Avec: Ilkka Joronen, piano, Helena Plathan, sello ja Sonja Vertanen, harmonikka.
Konsertin kesto on n. 2 tuntia sisältäen väliajan

Liput 15 €
Osta liput ennakkoon
Kouvolan pääkirjastosta tai
Kouvolan verkkokaupasta 1.7 alkaen, johon pääset tästä linkistä

Päivitetty 25.6.2025

Sivun alkuun