Kouvola uudistaa kouluverkkoaan vuonna 2019 tehdyn kaupunginvaltuuston päätöksen mukaisesti. Koko kaupungin laajuista, perusopetuksen kehittämissuunnitelmaa 2027–2035 päivitetään vuoden 2026 aikana. Ohjaavina periaatteina ovat turvallinen, lapsen kasvua ja kehitystä tukeva oppimisympäristö ja palvelujen sijoittuminen väestökeskittymiin. Palveluiden sijoittumisen perustana on viisi perhekeskusaluetta: keskusta, Kuusankoski-Jaala, Koria-Elimäki, Valkeala ja Myllykoski-Inkeroinen.

Perusopetuksen palveluverkkoon esitetään muutoksia

Kasvatus- ja opetuslautakunta käsitteli palveluverkkosuunnitelmaa syyskuussa ja esittää sitä hyväksyttäväksi edelleen kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle. Kaupunginvaltuusto päättää loppuvuoden aikana koko kaupunkia koskevasta perusopetuksen palveluverkosta vuosille 2027–2035, jonka mukaisesti lautakunnassa tehdään ja toimeenpannaan valtuuston päätöksen mukaisesti palveluverkkoa koskevat hallintopäätökset.

”Perusopetuksen palveluverkkoa tulee tiivistää suhteessa vähenevään lapsimäärään. Uudistamisessa on kyse siitä, että varmistamme laadukkaat ja turvalliset oppimisen edellytykset myös muuttuvassa väestötilanteessa”, opetuspalvelupäällikkö Silja Kavilo kertoo. ”Palveluverkkoesitys noudattaa Kouvolan kaupungin suunnitelmallista talouden linjaa. Samalla kehitämme palveluverkkoa investoimalla uusiin kasvatuksen ja opetuksen toimintaympäristöihin”, hän lisää.

Tutustu perusopetuksen palveluverkkosuunnitelmaan.

Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen kehittämisen periaatteet

Palveluverkkojen arvioinnissa ja suunnittelussa otetaan huomioon alueelliset tarpeet, lapsimäärät, kasvatuksen ja opetuksen toimipaikkojen etäisyys sekä taloudellinen kestävyys.

Perusopetuksen kehittämissuunnitelma 2026–2035 ei ole pelkkä palveluverkkoratkaisu, vaan sisältää linjauksia tulevaisuuden pedagogisista ratkaisuista, ottaa huomioon opetussuunnitelman vaatimukset, luontaiset lähikoulualueet, mutta myös vähenevät oppilasmäärät sekä tiukan taloustilanteen.

Kaupunginvaltuuston hyväksymät kehittämisen periaatteet ovat (Dynasty 23.03.2026):

  1. Toteutamme palvelumme asiakaslähtöisesti sekä kohderyhmiä osallistaen.
    Palveluja kehitetään joustavasti perheiden ja lasten tarpeet huomioiden. Lapsia, nuoria, perheitä sekä henkilöstöä osallistetaan arjessa, kehittämisessä ja päätöksenteossa.
  2. Varmistamme osaavan ja ammattitaitoaan kehittävän henkilöstön.
    Tarjoamme henkilöstölle tarkoituksenmukaiset työvälineet ja tukea osaamisen kehittämiseen. Työvälineiden valintaa ohjaavat pedagogiset periaatteet.
  3. Vahvistamme pedagogisia kasvu- ja oppimisympäristöjä
    Toteutamme laadukasta kasvatusta ja opetusta sekä kehitämme pedagogisia kasvu- ja oppimisympäristöjä. Mahdollistamme lapsille yhtenäisenkasvun- ja opinpolun sekä tarvittavan tuen. Turvaammeterveelliset ja turvalliset tilat lapsille sekä henkilöstölle.
  4. Sijoitamme kasvatus- ja opetuspalvelut väestökeskittymiin niin, että niiden saavutettavuus on hyvä ja matkat ovat turvalliset.
    Palveluverkkojen arvioinnissa ja suunnittelussa otetaan huomioon alueelliset tarpeet, lapsimäärät, kasvatuksen ja opetuksen toimipaikkojen etäisyys sekä taloudellinen kestävyys. Varhaiskasvatusyksikkö ja koulu sijoitetaan samaan rakennukseen tai lähelle toisiaanniin, että tuetaan joustavan esi- ja alkuopetuksen toteuttamista.
  5. Kehitämme kaikkea toimintaamme ja arvioimme sitä säännöllisesti varmistaaksemme toimintamme laadun myös tulevaisuudessa.
    Strategiset asiakirjat ja toteuttamisohjelmat ohjaavat päätöksentekoa, toimintasuunnitelmia ja kehittämistyötä. Päätöksenteossa hyödynnetään ajankohtaista ja luotettavaa tietoa sekä käytetään selkeitä mittareita, jotka edistävät tiedolla johtamisen periaatteita ja tukevat strategisten tavoitteiden saavuttamista.

Palveluverkon tiivistämistä päätösten mukaisesti

Aiemmin tehdyt palveluverkkoratkaisut perustuvat kaupunginvaltuuston vuonna 2019 hyväksymään perusopetuksen kehittämissuunnitelmaan ja palveluverkkoselvitykseen (11.11.2019 § 121 Dynasty). Palveluverkkopäätökset ovat olleet osa laajempaa, kymmenen vuotta kestävää opetuksen kehittämisprojektia.

Uudistukseen on sisältynyt mittava määrä investointeja uusien koulujen rakentamiseksi sekä korjausinvestointeja. Palveluverkkopäätöksen mukaiset uudet koulut ovat pääosin yhtenäiskouluja, joissa on opetusta 1-9 vuosiluokkaan. Päätökset ovat tarkoittaneet pienempien yksiköiden lakkauttamista, sekä koulujen yhdistämistä hallinnollisesti.

Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen kehittämissuunnitelmaan ja palveluverkkoselvitykseen sisältyvät seuraavat ratkaisut:

  • Sarkolan koulu valmistui elokuussa 2022
  • Valkealan yhtenäiskoulu aloitti toimintansa 1.1.2024 Valkealan monitoimitalossa. Kouluun siirtyivät oppilaat Valkealan Kirkonkylänkoulusta ja Valkealan yläkoulusta
  • Hirvelän, Pilkanmaan ja Utin koulun Kaipiaisten toimipisteet lakkautuivat 1.8.2024
  • Pienten lasten talot aloittavat toimintansa 1.8.2025 Sippolassa ja Pohjois-Valkealassa
  • Inkeroisten yhtenäiskoulu aloitti toimintansa 1.8.2025 Inkeroisten monitoimitalossa. Kouluun siirtyivät oppilaat Anjalasta, Tehtaanmäen koulusta ja Inkeroisten yhtenäiskoulusta
  • Viialan koulun toiminta lakkasi 1.8.2026 alkaen. (Kasvatus- ja opetuslautakunta 16.9.2025 §82).
  • Korian koulun Napan toimipisteen vuosiluokkien 1–2 siirto Korian toimipisteeseen 1.8.2026 alkaen (Kasvatus- ja opetuslautakunta 16.9.2025 §79)
  • Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen vuosiluokkien 1–6 siirto 1.8.2026 alkaen Kymintehtaan toimipisteeseen (Kasvatus- ja opetuslautakunta 16.9.2025 §81)
  • Tähteenkadun koulun Carean toimipisteen opetustoiminnan siirto Tähteenkadun koululle 1.8.2026 alkaen (Kasvatus- ja opetuslautakunta 17.02.2026 § 13)
  • Marjoniemen yhtenäiskoulu. Rakenteilla oleva uusi yhtenäiskoulu vastaa radan pohjoispuolisen alueen 1.–9.-luokkalaisten opetuksesta Kouvolan keskustassa. Koulun on tarkoitus avautua syyslukukaudelle 2028
  • Kuusankosken yhtenäiskoulu. Uuteen kouluun siirtyvät oppilaat Naukion yhtenäiskoulusta ja Tähteenkadun koulusta. Koulun on tarkoitus avautua syyslukukaudelle 2028.

Päätökset, joita ei ole toimeenpantu:

  • Korian yhtenäiskoulu Elimäki-Koria-alueen oppilaille perustetaan yhtenäiskoulu Korialle, kun uuden koulun investointi valmistuu vuosina 2027–2028. Elimäellä jatkaa 1-6 luokkien koulu (Kasvatus- ja opetuslautakunta 8.6.2023 § 39).

Taustalla lasten määrän väheneminen ja raskaat palveluverkot

Kouvolan kaupungin talous tarvitsee tasapainottamista. Syynä ovat alenevat valtionosuudet ja verotulot, vähenevä ja vanheneva väestöpohja, sekä kaupungin edelleen raskaat palveluverkot, joita on tiivistettävä. Palvelut, jotka ovat osa tulevaisuuden palveluverkkoa, ovat laadukkaita ja tilat ja rakennukset vastaavat nykyajan vaatimuksia.

Kouvolan lasten määrä on laskenut pitkään. Vuonna 2013 kaupungissa syntyi 767 lasta, kun vuonna 2025 syntyneitä oli 426. Oppilasmäärien ennustetaan vähenevän myös tulevina vuosina. Oppilasmäärien lasku ei kohdistu tasaisesti kaikkiin alueisiin, vaan joillakin alueilla väheneminen on selvästi voimakkaampaa kuin toisilla.

Merkittävimmät kustannusvaikutukset esitetyssä palveluverkkoratkaisussa muodostuvat henkilöstömäärän vähenemisestä, joita syntyy tiloja yhdistäessä ja henkilöstön eläköityessä. Kustannuksia lisää osin koulukuljetusten määrän ja matkojen pituuden kasvu, mutta kokonaisuudessaan nettovaikutus on selvästi kaupungin taloutta vahvistava. Nykytilanteessa oppilaskohtaiset nettokäyttökustannukset ovat Kouvolassa selvästi suuremmat kuin koko maassa keskimäärin ja verrokkikuntiin verrattuna. Koska perusopetuksen osuus kaupungin nettokäyttökustannuksista on 39 prosenttia, ovat perusopetuksen rakenteelliset ratkaisut välttämättömiä koko kaupungin talouden kestävyyden turvaamisessa.

Kaavio, joka osoittaa perusopetuksen oppilasmäärän tasaisen vähenemisen vuodesta 2009 (8575 oppilasta) vuoteen 2025 (6445 oppilasta)
Perusopetuksen oppilasmäärä on laskenut tasaisesti vuosien 2009–2025 aikana.

Päivitetty 7.10.2026

Sivun alkuun