Ajankohtaista

Kaupunginhallituksessa 15.6.2020 käsiteltäviä asioita

Kouvolan kaupunginhallitus käsittelee kokouksessaan 15.6. mm. Kymenlaakson maakunnallista lasten ja nuorten hyvinvointisuunnitelmaa 2020-2024, vuoden 2021 talousarvion ja vuosien 2021-2023 taloussuunnitelman
valmistelua sekä Kouvolan rakennusjärjestyksen uudistamista.

68 000 € lahjoitettu lapsiperheiden ruoka- ja tukiapukeräykseen

Kouvolan kaupungin, MLL:n Kaakkois-Suomen piirin, SPR:n Kaakkois-Suomen piirin ja Kymsoten yhteistyönä organisoimaan ruoka- ja tukiapukeräykseen on lahjoitettu yritysten, yhteisöjen ja yksityisten lahjoittajien toimesta jo 68 000 €. Kerätyillä varoilla hankitaan ruokaa ja tarvikkeita kymenlaaksolaisille lapsiperheille.

Niityillä, luonnontilaisilla metsillä ja hulevesien paikallisella käsittelyllä kohti monimuotoisempaa ympäristöä

Kouvola vaalii monimuotoista luontoa. Monimuotoisuudella tarkoitetaan elämän koko kirjoa: lajien sisäistä perinnöllistä muuntelua, lajien runsautta sekä niiden elinympäristöjen monimuotoisuutta. Sen köyhtymisen pysäyttäminen vuoteen 2020 mennessä on maailmanlaajuinen tavoite ja siksi se on myös yksi kolmesta päämäärästä Kouvolan kaupungin ympäristöohjelmassa. Kouvolassa merkittävimmät toimenpiteet ovat niittyjen lisääminen, metsien luonnontilaistaminen, hulevesien paikallinen käsittely sekä pienvesien, kuten purojen tilan parantaminen.

Veneilykausi käynnistynyt Kouvolassa innokkaissa ja odottavissa tunnelmissa

Uudistuvien Hirvelän ja Virtakiven satamien myötä niin paikallisilla kuin vierailevilla veneilijöillä on käytössä uusia veneilypalveluita ja uudet palvelumaksut. Veneiden omistajat odottavat malttamattomina veneiden laskua Pyhäjärvelle sekä veneilyä Kimolan kanavassa ja sen ainutlaatuisessa kalliotunnelissa.

Kirjastot avautuvat 8.6.2020

Kouvolan kaupunginkirjaston toimipisteet avataan 8. kesäkuuta kesäaukioloaikojen mukaan. Omatoimiaukioloajat eivät ole toistaiseksi käytössä. Tilannetta tarkastellaan kesäkuun aikana. Valkealan kirjasto avautuu väistötiloissa osoitteessa Kustaa III tie 1 Valkeala.

Virkistystä ikääntyneille – Kouvolan kesä 2020

Eloa ja iloa kouvolalaisille ikäihmisille sekä koko perheelle! Ilmoittaudu ja tule mukaan esiintymään kulttuuritalojen ulkolavoille sekä lähipuistoon esimerkiksi laulaen, musisoiden, runoillen tai tanssien. Kouvolan kaupungin kulttuuripalvelut haastaa kaikki kaupungin kulttuurijärjestöt, kulttuuriryhmät ja taiteilijat mukaan.

Sivun alkuun