Kouvolan kaupunki kutsuu asukkaat keskustelemaan tulevaisuuden perusopetuksen järjestämisestä Kouvolassa 25.8. kaupungintalolle. Tilaisuudessa esitellään perusopetuksen palveluverkkoesitystä 2027–2035.
Kouvolassa on toteutettu useita muutoksia kasvatuksen ja opetuksen palveluverkkoon, mutta talouden tasapainottamista on jatkettava osana vuosittaista taloussuunnittelua. Kasvatuksen ja opetuksen palveluiden tulee vastata Kouvolan vähenevään lapsimäärään. Kasvatus- ja opetuslautakunta käsittelee perusopetuksen palveluverkkoesitystä 2027–2035 syyskuussa 2026. Tämän jälkeen asia etenee kaupunginhallituksen ja -valtuuston käsittelyyn.
Asukasilta 25.8.2026 kaupungintalolla
Kuntalaisilla on mahdollisuus kommentoida kehittämissuunnitelmaa ja siihen liittyvää palveluverkkoluonnosta ennen asian etenemistä päätöksentekoon. Kaikille avoin keskustelutilaisuus järjestetään tiistaina 25.8.2026 klo 17.00–19.00 Kouvolan kaupungintalolla. Henkilöstölle järjestetään erillisiä infotilaisuuksia.
Perusopetuksen palveluverkkouudistuksen eteneminen
Perusopetuksen palveluverkkotyö on edennyt kevään 2026 aikana valmisteluvaiheeseen, jossa on koottu tietoa nykyisestä palveluverkosta, oppilasennusteista, kiinteistöistä, taloudesta sekä opetuksen järjestämisen edellytyksistä. Työn osana järjestettiin huhtikuussa neljä alueellista asukasiltaa Valkealassa, Korialla, Elimäellä ja Myllykoskella. Kuntalaiset pääsivät tilaisuudessa keskustelemaan tulevaisuuden perusopetuksen järjestämisestä alueilla ja tuomaan näkemyksiään valmistelun tueksi.
Kouvolan kaupunki uudistaa palveluverkkoja ja investoi uusiin kasvatuksen ja opetuksen tiloihin 2020-luvulla. Investointisumma on kokonaisuudessaan merkittävä – 150 miljoonaa euroa kymmenessä vuodessa. Valmistuneet sekä suunnitteilla olevat koulut, päiväkodit ja monitoimitalot tarjoavat laadukasta kasvatusta ja opetusta esteettömässä, terveessä ja modernissa ympäristössä sekä vastaavat tulevaisuuden tarpeisiin. Kouvolaan on valmistunut 2020-luvulla Sarkolan koulu, Naukion päiväkoti, Valkealan ja Inkeroisten monitoimitalot. Rakenteilla on Kaunisnurmen päiväkoti ja Marjoniemen yhtenäiskoulu. Kuusankosken yhtenäiskoulun suunnittelu etenee.
Tarkempaa tietoa perusopetuksen palveluverkosta (Kouvola.fi).
Saapuminen kaupungintalolle
Kouvolan kaupungintalo, valtuustosali, Torikatu 10. Sisäänkäynti valtuustosaliin on F-portaan kautta. Esteetön kulku katutasosta kellotornin viereisestä ovesta, josta on käynti hissiin.
Lisätietoja:
Opetuspalvelupäällikkö Silja Kavilo, puh 020 615 9010, silja.kavilo@kouvola.fi
Kehittämisvastaava Kia Ojanen, puh 020 615 5442, kia.ojanen@kouvola.fi
Sivistysjohtaja Veikko Niemi, puh 020 615 7727, veikko.niemi@kouvola.fi