Ajankohtaista

Joukkorokotukset käynnissä yli 70-vuotiaille

Koronarokotukset ovat Kymenlaaksossa käynnissä kaikille yli 70-vuotiaille. Kymenlaaksossa on annettu 29 874 koronarokotusta. Sairauden perusteella 1. riskiryhmään kuuluvien rokotukset keskeytettiin viikko sitten ja ne ovat tauolla edelleen.

Tutustu tilinpäätöksen 2020 visualisoituun esitykseen

Kaupunginhallitus käsittelee Kouvolan kaupungin 2020 tilinpäätöstä maanantaina 29.3. Visualisoituun esitykseen on koottu tilinpäätöksen pääkohtia visuaalisina esityksinä, joissa voi lisäksi tehdä valintoja ja rajauksia tietojen tarkastelussa.

Kaupunginhallituksessa 29.3.2021 käsiteltäviä asioita

Kouvolan kaupunginhallituksen kokouksessa 29.3.2021 käsiteltäviä asioita ovat mm. Kouvolan kaupungin tilinpäätös vuodelta 2020, henkilöstökertomus vuodelta 2020 sekä Kuntavaalien 2021 ennakkoäänestyspaikkojen ja niiden auki-oloaikojen määrääminen.

Tilinpäätös 2020: Poikkeuksellisen vuoden jälkeen kohti tasapainoista taloutta

Kouvolan kaupungin tilinpäätös tilikaudelta 2020 on 31,1 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Positiiviseen tulokseen vaikuttivat ennen kaikkea valtiolta saadut koronatuet, mutta myös kaupungin omilla säästötoimilla oli merkitystä. Kertyneet alijäämät saatiin katettua ja taseeseen jäi ylijäämää 18 miljoonaa euroa.

Sivun alkuun