Kouvolan Urheiluakatemian lukuvuoden 2020-21 urheilijat valittu

Kouvolan Urheiluakatemian johtoryhmä on valinnut 15.6. kokouksessaan uudet akatemiaurheilijat lukuvuodelle 2020-2021.

Kouvolan Urheiluakatemian johtoryhmä on valinnut 15.6. kokouksessaan uudet akatemiaurheilijat lukuvuodelle 2020-2021.

Akatemiaan valittiin kaikkiaan 68 urheilijaa, 18:sta eri lajista. Uusina akatemialajeina aloittavat esteratsastus, brasilialainen jujutsu ja squash.  

”Tänä vuonna oli käytössä uudet valintakriteerit, joiden tarkoituksena oli nostaa akatemiaan valittavien urheilijoiden tasoa” toteaa akatemiajohtaja Timo Pahkala ja jatkaa ”akatemiaan valittiin kaikkiaan 51 urheilijaa normaalilla haulla ja 17 joustavan haun kautta”. Joustavan haulla hakeneet (mm. ulkopaikkakuntalaiset, toisella asteella opiskelevat) ja valitut urheilijat käsiteltiin erillisryhmänä. Peruskoulun päättäneet ja joustavan haun kautta valittujen urheilijoiden kokonaispistemäärä
ylitti akatemiaan hyväksytyn vähimmäispisterajan.   
 
Akatemiaan haki kaikkiaan 87 urheilijaa, joista 15 oli Kouvolan ja Iitin ulkopuolelta.

Urheiluakatemiassa on lukuvuonna 2020-2021 kaikkiaan noin 180 urheilijaa, 28:sta eri lajista.

Uudet akatemiaurheilijat lajeittain lv 20-21:

AMMUNTA
Pinja Tapio
Lauri Tylli
AMPUMAHIIHTO
Topias Zerni
BRASILIALAINEN JUJUTSU
Lauri Lavonen
ESTERATSASTUS
Milla Liikkanen
JALKAPALLO
Mikko Yrjölä
Jesse Lehtinen
Kasperi Kosonen
Lukas Spiring
Joakim Joutjärvi
Olli Mäkelä
Akseli Lantta
JÄÄKIEKKO
Leevi Ollikka
Eemil Savolainen
Luka Mattila
Sisu Vepsäläinen
Jesse Ukkola
Erik Nevolainen
Jere Heino
Juhani Järvenpää
Aksel Jalojärvi
Joona Nurmikko
Oskari Kuntonen
Eikka Kokkonen
Justus Jaakkola
KORIPALLO
Onni Laurema
Lauri Heikkilä
Olivia Carpelan
Roni Laaksonen
Joel Mäntynen
Kalle Kalin
Patrik En
Eemeli Salmi
Patrik Hautala
Veeti Helakorpi
LENTOPALLO
Siiri Kanerva
Emmi Paavilainen
Enni Sauvala
MAASTOHIIHTO
Kristina Nikkinen
MUODOSTELMALUISTELU
Ella Kiiski
Tytti Nieminen
Roosa Liljander
Tessa Lyytikäinen
Emma Pajari
Venla Hietsalo
PESÄPALLO
Miki Likander
Valtteri Kytömäki
Jiri Joukainen
Karo Soininen
Leo Heikkilä
Elias Pitkänen
SALIBANDY
Arttu Sinkkonen
Pyry Makkonen
Nuutti Ikonen
Onni Hakkarainen
SQUASH
Bertta Tapiola
SUUNNISTUS
Urho Ojala
Lasse Peltonen
TAITOLUISTELU
Iida Sinkkonen
TENNIS
Natalie Jakowleff
UINTI
Laura Kaksonen
Jenna Pulkkinen
YLEISURHEILU
Nelli Viskari
Eeli Jauhiainen
Joonas Palmu
Joanna Puukka
Ville Vihertö

Yksi akatemiaan valittu urheilija ei halunnut nimeä julkaistavan.

Lisätietoa ja tiedustelut:

Timo Pahkala
Kouvolan Urheiluakatemia
akatemiajohtaja
040 354 2530
timo.pahkala@kymli.fi
www.kouvolanurheiluakatemia.fi
https://www.facebook.com/kouvolanurheiluakatemia/