Ajankohtaista

Kullasvaaran logistiikka-alueen 3. vaiheen asemakaavaluonnos nähtävillä

Kullasvaaran logistiikka-alueella intermodaaliterminaalin ja 2. vaiheen yritystonttien rakentamistyöt etenevät ja nyt kaavasuunnittelun osalta katse on kääntynyt logistiikka-alueen kolmanteen vaiheeseen. Luonnos alueen asemakaavasta on nähtävillä mielipiteen esittämistä varten 10.3.2021 asti.

Kouvolan kaupunki uudistaa rakennusjärjestystään

Maanantaina kokoontuvalle kaupunginvaltuustolle esitetään rakennusjärjestysehdotuksen hyväksymistä. Rakennusjärjestyksen uudistuksella pyritään yksinkertaistamaan rakentamis- ja rakennuslupaprosesseja ja sitä kautta palvelemaan asiakkaita paremmin. Muutoksia tulee erityisesti pieniin hankkeisiin, joihin ei välttämättä tarvitse jatkossa hakea toimenpidelupaa sekä rantarakentamisen yksityiskohtiin.

Kymenlaakso jatkaa leviämisvaiheessa

Koronakoordinaatioryhmä totesi Kymenlaakson koronavirustilanteen jatkuvan edelleen leviämisvaiheessa. Kymenlaakson alueellisista rajoituksista annettiin suositus jatkaa niitä kunnissa helmikuun loppuun asti.

Siipikarjan ulkonapitokielto 8.2.-31.5.2021 välisenä aikana

Lintuinfluenssaviruksen leviämisen estämiseksi siipikarja ja muut linnut on suojattava kontakteilta luonnonvaraisiin lintuihin 8.2.–31.5. välisenä aikana. Linnut tulee pitää joko sisätiloissa tai niiden ulkoilualue tulee kauttaaltaan aidata ja kattaa esimerkiksi riittävän tiheällä verkolla.

Sivun alkuun