Kuusankosken uimahalli avataan maanantaina 13.10. aamukuudelta

Kuusankosken uimahalli on ollut suljettuna 10.10.–11.10. Sulku jatkuu vielä tänään sunnuntaina 12.10. Halli on avoinna kävijöille normaalien aukioloaikojen mukaisesti maanantaista 13.10. alkaen. Maanantaina halli palvelee kello 6–21.

Kuusankosken uimahallin kiinniolon syynä oli 8.10. otetusta vesinäytteestä löytynyt epäily Pseudomonas aeruginosa -bakteerista. Epäilyn vuoksi otettiin uusintanäyte. Siitä tehtyjen analyysien tulokset valmistuivat sunnuntaina 12.10. Tuloksista ilmeni, että perjantaina otettu uusintanäyte oli puhdas, eli näyte ei sisältänyt Pseudomonas aeruginosa -bakteeria.

Halli on avoinna kävijöille normaalien aukioloaikojen mukaisesti maanantaista 13.10. alkaen. Maanantaina halli palvelee kello 6–21.

Hallissa on tehty Pseudomonas aeruginosa -epäilyn edellyttämät tehostetun siivouksen toimenpiteet niin allastilojen kulkuväylien kuin allasvedenkin osalta.

Sivun alkuun