Kouvolan viime vuonna voittama Kuntarahaston onnellisuusrahaston 100 000 euron palkinto on saanut pysyvän ONNI-lavan, joka otetaan virallisesti käyttöön lauantaina 5.9. Pilkanmaan Luodonkärjessä järjestettävässä avajaistilaisuudessa.
Onnellisuuslava on mobiililava, jonka tarkoituksena on tuoda tapahtumia, kulttuuria ja yhteisöllisyyttä eri puolille Kouvolaa.
Avajaispäivässä on luvassa ohjelmaa koko iltapäivän ajan. Päivän aikana järjestetään huutokauppa huutokauppaisäntä Vesa Parviaisen johdolla, nähdään koko perheen taikashow taikuri JP Piriseltä sekä musiikkia Lili ja Luna -duolta.
Luodonkärjen alue tarjoaa tapahtumapäivänä mahdollisuuden myös frisbeegolfiin ja onkimiseen. Virkistysalue tunnetaan viihtyisänä retki- ja kohtaamispaikkana, jonne ovat tervetulleita niin kyläläiset kuin muutkin luonnosta ja jokimaisemista nauttivat.
Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Pilkanmaan kyläyhdistyksen ja Parik-säätiön kanssa.
Ohjelma
- klo 12–13 Huutokauppatavaroiden näyttö
- klo 13–13.15 Tilaisuuden avaus, kyläkummi Anna Koivisto
- klo 13.15–14.30 Huutokauppa, huutokauppaisäntänä Vesa Parvinen
- klo 15–15.30 Koko perheen taikashow, JP Pirinen
- klo 16–17 Lili ja Luna