Kouvolan kaupunki kutsuu asukkaat keskustelemaan tulevaisuuden perusopetuksen järjestämisestä Kouvolassa.
Kouvolan kaupungissa on jo toteutettu useita muutoksia kasvatuksen ja opetuksen palveluverkkoon, mutta talouden tasapainottamista on jatkettava osana vuosittaista taloussuunnittelua. Kasvatuksen ja opetuksen palveluiden tulee vastata Kouvolan vähenevään lapsimäärään. Kasvatus- ja opetuslautakunta käsittelee perusopetuksen palveluverkkoesitystä 2027–2035 syys-lokakuussa 2026. Tämän jälkeen asia etenee kaupunginhallituksen ja -valtuuston käsittelyyn.
Asukasillat
Kutsumme asukkaat keskustelemaan opetuksen järjestämisestä alueilla seuraavasti:
- Ma 13.4.2026 klo 17.30–19.30 Korian koulu, Alakouluntie 16
- Ti 14.4.2026 klo 17.30–19.30 Jokela-Niinistön alakoulu, Jokelan toimipiste, Lukutie 1
- Ma 20.4.2026 klo 17.30–19.30 Myllykosken yhtenäiskoulu, Myllykosken toimipiste, Länsiasemantie 1–3
- Ma 27.4.2026 klo 17.30–19.30 Elimäen yhtenäiskoulu, Vanhamaantie 28
Mitä toivoisit erityisesti käsiteltävän tilaisuudessa? Mitä haluat kysyä? Jätä ennakkokysymyksesi tai kommenttisi ennakkoon verkkolomakkeella (Webropol).
Perusopetuksen palveluverkkouudistus
Kouvolan kaupunki uudistaa palveluverkkoja ja investoi uusiin kasvatuksen ja opetuksen tiloihin 2020-luvulla. Investointisumma on kokonaisuudessaan merkittävä – 150 miljoonaa euroa kymmenessä vuodessa. Valmistuneet sekä suunnitteilla olevat koulut, päiväkodit ja monitoimitalot tarjoavat laadukasta kasvatusta ja opetusta esteettömässä, terveessä ja modernissa ympäristössä sekä vastaavat tulevaisuuden tarpeisiin. Kouvolaan on valmistunut 2020-luvulla Sarkolan koulu, Naukion päiväkoti, Valkealan – ja Inkeroisten monitoimitalot. Rakenteilla on Kaunisnurmen päiväkoti ja Marjoniemen yhtenäiskoulut. Suunnittelun alla on Kuusankosken yhtenäiskoulu.
Tarkempaa tietoa perusopetuksen palveluverkosta (kouvola.fi).
Lisätietoja:
Sivistysjohtaja Veikko Niemi, puh 020 615 7727, veikko.niemi@kouvola.fi
Opetuspalvelupäällikkö Silja Kavilo, puh 020 615 9010, silja.kavilo@kouvola.fi