
Kulttuuripankki on uusi maksuton verkkopalvelu, joka kokoaa taiteen ja kulttuurin ammattilaiset yhteen paikkaan – ja tuo heidän osaamisensa helposti saataville. Palvelun kautta tekijät voivat julkaista omat profiilinsa ja tarjota tilattavia palveluita, kuten esityksiä ja työpajoja. Tilaajat puolestaan löytävät tekijöitä laajalta alueelta yhdellä haulla. Kulttuuripankki laajenee myös kymenlaaksolaisten käyttöön loka-marraskuun vaihteessa.
”On hienoa, että saamme Kymenlaakson Kulttuuripankin kautta alueen taiteen ja kulttuurin tekijöitä ihan uudella tavalla näkyviin – Kymenlaakso näkyy kulttuurimaakuntana näin myös ulospäin,” iloitsee Kotkan kulttuurijohtaja Tomi Purovaara. ”Käynnistämme toimintaa vaiheittain, tulossa on muun muassa verkkoinfoa / koulutusta alustan käyttäjille,”, Purovaara kertoo.
Kymenlaaksolaiset kulttuurin tekijät rekisteröityvät palveluun Kymenlaakson Kulttuuripankissa, ja sama palvelu toimii myös lähestulkoon kaikissa maakunnissa kautta Suomen. Kulttuuripankki edistää työllisyyttä, yhdenvertaisuutta ja saavutettavuutta. Kulttuuripankki nostaa esiin eri taiteenalojen tekijät tasavertaisesti ja tarjoaa kunnille, yrityksille ja yhteisöille helpon tavan hyödyntää luovan alan potentiaalia, taiteen ja kulttuurin palveluita.
Kulttuurin tekijöitä opastetaan Kulttuuripankin käyttöön koulutuksissa. Ilmoittautumiset ja lisätiedot löytyvät täältä: Kulttuuripankki etäkoulutukset – ilmoittautumislomake
Verkkopalveluun odotetaan:
- noin 6000 tekijäprofiilia
- yli 4000 tilattavaa palvelua
- noin 1000 rekisteröitynyttä tilaajaa
Alueelliset moderaattorit käyvät läpi tekijöiden tiedot yhteisesti sovittujen kriteerien mukaisesti. Jos tekijä täyttää kriteerit, julkaistaan profiili Kulttuuripankissa ja tekijä pääsee lisäämään palveluita.
”Kulttuuri on ollut paljon esillä niin elinvoiman kuin hyvinvoinnin näkökulmasta uutta nelivuotisstrategiaa, eli maakuntaohjelmaa laadittaessa. On hienoa, että Kymenlaakson liitto voi osaltaan konkreettisesti edistää näitä maakunnallisia tavoitteita tukemalla Kulttuuripankki-kokeilua. Toivomme, että niin kulttuurialan toimijat laidasta laitaan kuin tilaajat eli julkiset ja yksityiset organisaatiot ja ihmiset löytävät tulevaisuudessa toisensa paremmin,” kertoo Kymenlaakson liiton aluekehityspäällikkö Petra Kortelainen. Kulttuurin edistäminen on osa maakunnallista kehittämistyötä.
Kymenlaakson kulttuuripankki palvelun rahoittaa Kymenlaakson liitto yhdessä Kotkan, Kouvolan ja Haminan kaupunkien kanssa. Kymenlaakson kulttuuripankkia koordinoivat Kotkan kaupungin kulttuuri- ja tapahtumapalvelut sekä Kouvolassa kulttuuri- ja sivistyspalvelut. Myös pyhtääläiset, virolahtelaiset ja miehikkäläläiset toimijat voivat käyttää Kymenlaakson kulttuuripankin palveluita.
Innovaatio on alun perin kehitetty Tampereen kaupungin toimesta pirkanmaalaisena yhteistyönä, josta suosittu palvelu laajenee syksyn aikana lähes koko Suomen laajuiseksi. Taiteen ja kulttuurin tekijöiden kansainvälistä näkyvyyttä tukevat ruotsin- ja englanninkieliset versiot.
Laajenevaa Kulttuuripankkia koordinoi Tampereen kaupunki, ja teknisestä toteutuksesta vastaa Red & Blue Oy. Visuaalinen ilme on tehty yhteistyössä Kaski Agencyn kanssa. Rahoitus Kulttuuripankin laajentamiseen on tullut opetus- ja kulttuuriministeriöstä EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä (RRF), osana Next Generation EU -ohjelmaa.
Yhteystiedot:
Kulttuurijohtaja Tomi Purovaara, Kotkan kaupunki, Kulttuuri- ja tapahtumapalvelut, tomi.purovaara@kotka.fi, +358 40 668 27 47
Kulttuuripäällikkö Elina Koivisto, Kouvolan kaupunki, Kulttuuri ja vapaa sivistystyö, elina.koivisto@kouvola.fi, +358 405894341