Kouvolan asunnot jatkaa keskustelua yrittäjän kanssa.
Kouvolan Asunnot Oy ja Kymenlaakson hyvinvointialueen tuki- ja kiinteistöpalvelut Oy ovat rakennuttamassa Kouvolan keskustaan kerrostaloja. Hankkeen edistämiseksi on tarpeen purkaa niin sanotun Pukimon korttelin matala osa. Purkamistöitä ei ole päästy käynnistämään, sillä kiinteistössä toiminut ravintola Jolene haluaa jatkaa liikepaikallaan. Ravintolayrittäjän kanssa on käyty asiasta neuvotteluja, mutta ne eivät ole edenneet odotetulla tavalla.
Kouvolan Asunnot Oy ja Kymenlaakson hyvinvointialueen tuki- ja kiinteistöpalvelut Oy jättivät asiasta haastehakemuksen 4.11. Kymenlaakson käräjäoikeuteen.
– Kouvolan asuntojen kanta on, että olemme yhtiönä ostaneet kyseisen kiinteistön, jotta voisimme purkaa sen, Kouvolan asuntojen toimitusjohtaja Jari Niemi kertoo.
– Näemme tilanteen eri tavoin kuin ravintolayrittäjä, joka katsoo, että hänellä on tiloihin sitova määräaikainen vuokrasopimus. Emme ole solmineet vuokrasopimusta tiloissa toimivien yrittäjien kanssa, emmekä ole myöskään tehneet kiinteistöön vesi-, sähkö- tai kaukolämpösopimuksia, Niemi kuvaa.
Niemi sanoo, että tilanne on valitettava.
– Arvostamme yrittäjyyttä ja näemme paikalliset yritykset erittäin tärkeänä osana elävää kaupunkikeskustaa. Tässä tapauksessa neuvottelut ja yhteistyö yrittäjän kanssa eivät ole edenneet parhaalla mahdollisella tavalla. Olen hyvin harmissani tästä, Niemi toteaa.
– Toivomme, että vastaaviin tilanteisiin ei tulevaisuudessa enää jouduta. Lähtökohtana on, että toimimme aina lain ja muun asiaankuuluvan säännöstön mukaisesti, Niemi toteaa.
Kouvolan apulaiskaupunginjohtaja Tuukka Forsell on ollut aiemmin yhteydessä yrittäjään ja kertoo, että kaupunkikehitysyhtiö Kinno on esittänyt ravintola Jolenelle vaihtoehtoja uudeksi toimitilaksi. Etsintä ei ole toistaiseksi tuottanut tulosta, mutta sitä jatketaan.
– Kouvolan asuntojen juristi käy parhaillaan keskusteluja ravintolayrittäjän asiamiehen kanssa. Kaupungin toive omistajana on, että osapuolet löytävät tilanteessa asiamiestensä välityksellä kummallekin osapuolelle soveltuvan neuvotteluratkaisun. Haluamme päästä edistämään tärkeää keskustakehittämisen hanketta, Forsell sanoo.
Mistä on kyse:
- Kouvolan asunnot Oy ja Kymenlaakson hyvinvointialueen tuki- ja kiinteistöpalvelut Oy ovat rakennuttamassa Kouvolan keskustaan kerrostaloja.
- Kerrostalojen suunnitellaan palvelevan opiskelijoita ja ikääntyneitä.
- Asuntoja on tulossa 100–150, ja hanke on tärkeä osa Kouvolan keskustan kehittämistä.
- Niin sanotun Pukimon korttelin matala osa aiotaan purkaa tämän vuoden aikana. Uusien talojen on suunniteltu valmistuvan vuonna 2027.