
Kuusankosken uimahallista 8.10.2025 otetusta normaaliin valvontaan kuuluvasta vesinäytteestä on löytynyt epäily Pseudomonas aeruginosa -bakteerista. Uimahalli on ollut suljettuna perjantaina 10.10 ja lauantaina 11.10. Uimahalli on suljettuna myös sunnuntaina 12.10. Ensi viikon aukioloista tiedotetaan huomenna sunnuntaina.
Uimahalleista otetaan näytteenottosuunnitelman mukaisesti säännöllisesti uimavesinäytteitä. Kuusankosken uimahallin pienestä altaasta 8.10.2025 otetusta näytteestä on löytynyt epäily Pseudomonas aureginosa -bakteerista, jonka takia on otettu uusintanäyte. Näytteiden tulokset valmistuvat 12.10.2025, jonka jälkeen voidaan tiedottaa 13.10. alkavan viikon aukioloista.
Pseudomonas aeruginosa on bakteeri, jonka on todettu voivan aiheuttaa sairastumisia allasveden välityksellä. Tyypillisesti Pseudomonas aeruginosa saattaa aiheuttaa ihottumaa tai ulkoisen korvakäytävän tulehduksen. Pseudomonas on haitallinen henkilöille, joilla on heikentynyt vastustuskyky. Pseudomonas-suvun bakteerit ovat yleisiä ympäristössä, joten niitä päätyy helposti uimahallin pinnoille käyttäjien mukana ja siten myös allasveteen, mikäli käyttäjien peseytyminen on puutteellista.
Allasvesiasetuksen laatuvaatimuksena on, että Pseudomonas aeruginosa -bakteeria ei saa olla uimavedessä lainkaan.
Kuusankosken uimahallissa on aloitettu toimenpiteet allasveden ja pintojen puhdistamisesta. Altaita ei oteta uudestaan käyttöön ennen kuin veden laatu on todettu viranomaisnäyttein täyttävän allasveden laatuvaatimukset.