Inkeroisten monitoimitalon esteettömyyttä arvioitiin

Oviaukosta pihalle kulkeehenkilö kepin kanssa. Pihalla näkyy henkilö, jolla on pyörillä kulkeva apuväline.

Inkeroisten monitoimitalolla tehtiin esteettömyyskävely 9.9.2025. Esteettömyys on otettu huomioon hyvin, mutta vielä löytyi myös kehityskohtia, joita voidaan huomioida jatkossa.

Inkeroisten uusi monitoimitalo oli esteettömyyskävelyn kohteena syyskuussa. Monitoimitalossa oli paljon hyviä ratkaisuja esteettömyyden tukemiseksi. Kävelyllä huomioitiin monia asioita, joihin vielä pitäisi kiinnittää esteettömyydessä huomiota.
Erityisryhmien luokkahuoneet saivat toimivuudesta kehuja. Jotkut luokat koettiin hiukan ahtaina.

Kävelijät totesivat, että WC-tiloja oli lukittuna, mikä ei esteettömyyden kannalta ole hyvä. Monitoimitalossa oli myös vaikeasti avattavia, raskaita ovia, joita voisi säätää kevyemmiksi. Iltakäyttöoven ramppi ei toimi, jos pyörätuolilla liikkuva on yksin kulkemassa taloon tai ulos. Sisätilojen pintamateriaalit, väritys ja akustiikka saivat kehuja esteettömyysraatilaisilta.

Kävelyllä kiinnitettiin huomiota myös piha-alueisiin. Pihan suunnittelussa olisi hyvä käyttää liikennesuunnittelijaa, jotta kulku tontilta ja tontilla olisi saumatonta ja sujuvaa. Myös invaparkkipaikkojen sijainti on turhan kaukana. Pihojen suunnittelussa tulisi aina huomioida myös alueiden hoito, turvallinen valaistus, toimivuus eri vuodenaikoina sekä ylläpidon sujuvuus.

Kävelylle osallistui edustajia kaupungilta, vammais- ja vanhusneuvostoista sekä kokemusasiantuntijoita.

Esteettömyyskävelyn huomiot toimitetaan rakennuspäälliköille hyödynnettäviksi tuleviin projekteihin. Esteettömyystyöryhmä selvittää, voidaanko joitakin seikkoja vielä parantaa ja muun muassa opastusta tehostaa liikennemerkein.

Lisätietoja:
Marianne Kämi, suunnittelija, kaavoitus, esteettömyystyöryhmän puheenjohtaja
Katariina Terävä, osallisuuskoordinaattori, hyvinvointipalvelut
etunimi.sukunimi@kouvola.fi

Sivun alkuun