Anjalassa ja Voikkaalla torjutaan vieraskasveja talkoilla

Kuvassa mies laittaa jättipalsamia jätesäkkeihin. ympärillä vehreää kasvustoa

Kouvolassa torjutaan haitallista jättipalsamia yhteisvoimin, kun Anjalassa ja Voikkaalla järjestetään kesän aikana useita kitkemistalkoita. Mukana ovat kaupungin lisäksi aktiiviset asukkaat ja paikalliset yhdistykset.

Voikkaan Mattilassa, Sammonpolun ympäristössä, jatketaan viime kesänä aloitettua haitallisen vieraskasvin jättipalsamin torjuntaa. Kouvolan kaupungin järjestämissä kitkemistalkoissa ovat mukana myös Pohjois-Kymen Luonto ja Voikkaan kyläyhdistys.

”Viime kesänä päästin hyvin alkuun jättipalsamin torjunnassa, ja nyt työtä jatketaan. Urakka on valtava, ja töitä esiintymän nujertamisessa riittää vuosiksi”, kertoo kaupungin ympäristönhoitaja Pauliina Klemola.

Myös Anjalan Pekinojalla pidetään tänä kesänä jättipalsamin kitkemistalkoita. Aloitteen teki vapaaehtoinen luonnonystävä Anne Ikäheimonen.

”Kouvolan kaupungilla ei ole riittävästi palkattua väkeä haitallisten vieraskasvien torjuntaan. Siksi vapaaehtoisia tarvitaan. En voinut vain katsella palsamin rehottamista Pekinojassa ja odotella, että milloin kaupunki tekee asialle jotain. Päätin tarttua toimeen ja järjestää talkoot itse”, Ikäheimonen kertoo.

Ikäheimonen järjestää talkoot kaupungin luvalla ja tuella. ”Kannustamme asukkaita aktiiviseen toimintaan haitallisten vieraskasvien torjunnassa. Kannattaa rohkeasti olla yhteydessä ja pyytää lupa kitkemiseen. Se irtoaa varmasti. Kitkemiseen tarvitaan aina maanomistajan lupa”, Klemola muistuttaa.

Miksi jättipalsamia torjutaan?

Haitalliset vieraskasvit leviävät voimakkaasti ja syrjäyttävät muita kasveja heikentäen näin luonnon monimuotoisuutta. Jättipalsami on karannut luontoon puutarhoista, kuten monet muutkin haitalliset vieraskasvit. Myös puutarhajätteen läjitys vääriin paikkoihin edesauttaa haitallisten vieraskasvien leviämistä.

Jättipalsami ei ole myrkyllinen, ja sen torjunta on verrattain helppoa: se on yksivuotinen, lisääntyy vain siemenistä ja irtoaa helposti maasta juurineen. Siksi talkoissa torjutaan jättipalsamia kitkemällä.

Talkoisiin mukaan – näin osallistut

Talkoisiin pukeudutaan sään mukaan, mutta pitkähihaiset ja -lahkeiset vaatteet sekä saappaat ovat suositeltavia. Rankkasateen sattuessa talkoot peruuntuvat, mutta pieni ripottelu ei talkoita estä.

Kaupunki tarjoaa talkoolaisille työkäsineet sekä pientä evästä.

Jättipalsamitalkoot:

  • Voikkaalla Sammonpolulla (Sammonpolun päässä) torstaisin 10.7., 24.7. ja 7.8. kello 15–18.
  • Pekinojalla Anjalassa (XAMK BioSampo, Ankkapurhantie 10) keskiviikkoisin 16., 23. ja 30.7. kello 15–17.

Lisätiedot ja ilmoittautumiset:

Anjala/Pekinoja: Anne Ikäheimonen, puh./Whatsapp 050 410 2925, peikkoai@gmail.com

Voikkaa/Sammonpolku: Pauliina Klemola, puh. 020 615 7088, pauliina.klemola@kouvola.fi

Sivun alkuun