+
-+ Tulosta


VESI

Tapahtumissa käytettävän talousveden on oltava käyttötarkoitukseen soveltuvaa. Lue lisää kohdasta juomavesi.

Tilapäisistä verkostoliitännöistä tulee olla yhteydessä tapahtuma-alueen vesilaitokseen. Suurin Kouvolan kaupungissa toimivista vesilaitoksista on Liikelaitos Kouvolan Vesi, joka vastaa vesiasioista omalla toiminta-alueellaan.

Kouvolan kaupunki/Kouvolan Vesi
Puh. vaihde 020 615 4800


JÄTTEET JA SIIVOUS

Tapahtuman järjestäjä on aina velvollinen huolehtimaan alueen siisteydestä ja syntyvien jätteiden lajittelusta ja kuljetuksesta. Tapahtumassa tulee pyrkiä siihen, että jätettä syntyy mahdollisimman vähän ja että syntyvät jätteet lajitellaan asianmukaisesti sekä toimitetaan hyötykäyttöön. Lajittelu onnistuu parhaiten, kun jäteastiat on merkitty selkein opastein.

Yleisötapahtuma-alueella tulee olla riittävästi jäteastioita. Alueen puhdistus ja jäteastioiden tyhjennys on tehtävä heti tapahtuman päätyttyä ja lisäksi tapahtuman aikana aina tarpeen mukaan. Yleisötilaisuuksien jätehuollossa tulee noudattaa Kymen jätelautakunnan jätehuoltomääräyksiä.

Jätehuollon palvelutehtäviä Kouvolassa hoitaa Kymenlaakson Jäte Oy, joka myös neuvoo jäteasioissa ja hoitaa koko Kymenlaakson jätteiden käsittelyä.

Kymenlaakson Jäte Oy
Jäteneuvonta puh. (05) 744 3453 tai neuvonta(at)kymenlaaksonjate.fi

Kaupungin ympäristöpalvelut valvoo Kouvolan alueella jätelain ja sen nojalla annettujen säännösten ja määräysten noudattamista sekä jätehuollon järjestämistä.

Yhteystiedot:
Ympäristötarkastaja Marleena Naukkarinen, 020 615 8016, marleena.naukkarinen(at)kouvola.fi
Ympäristötarkastaja Katja Kangas, 020 615 7995, katja.kangas(at)kouvola.fi
Ympäristötarkastaja Jaana Martin, 020 615 8032, jaana.martin(at)kouvola.fi
Ympäristötarkastaja Jenni Ojala, 020 615 7923, jenni.ojala(at)kouvola.fi
Ympäristötarkastaja Ulla Rantanen, 020 615 8085, ulla.rantanen2(at)kouvola.fi
Ympäristöterveystarkastaja Piritta Lehtonen, 020 615 8005, piritta.lehtonen(at)kouvola.fi

WC-TILAT

Sosiaali- ja terveysministeriön ohjeen mukaan suuressa yleisötilaisuudessa on oltava käytettävissä riittävästi asianmukaisesti varustettuja käymälöitä sekä miehille että naisille. Käymälöiden on sijaittava tarkoituksenmukaisesti eri puolilla tapahtuma-aluetta. Käymälässä tai sen välittömässä läheisyydessä on oltava mahdollisuus käsien pesuun tai muu riittävä mahdollisuus käsihygienian ylläpitoon. Käymälät on tyhjennettävä ja siivottava asianmukaisesti. Alueelle on laitettava opasteet käymälöiden sijainnista.

Lue lisää Valviran ohjeesta Suurten yleisötilaisuuksien hygieeniset järjestelyt ja jätehuolto

Hyödyllistä tietoa löydät myös pääkaupunkiseudun Greening Events -hankkeen Ympäristöoppaasta tapahtumanjärjestäjälle.

Kouvola.fi käyttää evästeitä sivuston käytön helpottamiseksi ja käyttöä koskevien tilastojen keräämiseksi. Kun käytät tätä verkkosivua, hyväksyt evästeiden käytön ja tietosuojaselosteemme

Tietosuojaselosteemme